Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Turizm Merkezi Yenice


Bu yazı toplam 13499 kez okundu.
7 Haziran 2007 Perşembe - 00:00
Editör

Turizm Merkezi Yenice

Çanakkale’nin Yenice ilçesi güzellikleriyle turizm merkezi olma özelliği taşıyor.

Bu yıl 12. si düzenlenecek olan Kazdağ Doğa Yürüyüşü ve Şenliklerine hazırlanan Yenice , doğal güzelliklerinin yanı sıra eşsiz yapılara sahip bir yer. Yenice Çanakkale iliniz Yenice İlçesi Kaz Dağlarının Kuzey yamacına kurulmuş , Marmara Bölgesinin Güney Bölümünde , Biga Yarımadasının iç kısımlarında yer alan , yüz ölçümü yaklaşık 1500 km kare olan , Çanakkale ilinin en büyük yüzölçümüne ve orman alanına sahip ilçedir. Yenice ilçesi ; merkez ve batıdan doğuya doğru uzanan Asar Dağı’nın ikiye ayırdığı Büyük Agonya ve Küçük Agonya Ovalarının Kaz Dağlarına dayanan yamaçlarına kurulu Hamdibey – Pazarköy – Kalkım ve Akçakoyun olmak üzere 4 belde ve 72 köyden oluşmaktadır.

Temel ekonomisi tarım, hayvancılık ve ormancılık olan ilçenin Doğa Turizmi ve Av Turizmi önemli yer tutmaktadır. Yenice İlçesinin bitki örtüsü orman olduğundan Dağcılık gibi Doğa Turizmine elverişli olmakla beraber Yenice - Gönen barajına kaynak sağlayan Agonya Çayları , Balık Üretimi ve Su sporları için önemli bir potansiyeldir. Dünya Bankasınca finanse edilen Genetik Yapının Yerinde Korunması Projesinde Kaz Dağları da Gen Koruma Ormanı olarak tespit edilmiştir.

İlçede yapılan arkeolojik çalışmalar sonunda, bu bölgede ki yaşam izlerinin , cilalı taş devrine kadar uzandığı tespit edilmiştir. M.Ö. Truvalılar , Hititler , Bergama Krallığı ve Roma İmparatorluğu , M.S. ise Bizans İmparatorluğuna ait kalıntılara rastlanmıştır.

İlçede ki antik yerleşim yerleri şunlardır ; Hadrianus Kalesi ( Asar Kalesi ) , Küçük Hisarlık , Baba Kale ( Taban kale ) , Çal Kale , Üvecik Tepesi , Kabalı Hisar Tepe , Kabalı Kilise Patlağı , Çırpılar ve Seyvan köyü , Issız Cuma Camii.

Belirtildiği üzere bölge turizm sektörünün geliştirilmesine yönelik doğal ve kültürel değerleri bakımından zengindir. Bu kapsamda ilçenin güney batısında Taşlıburun mevkiinde 300 Ha’lık alanda yapılan incelemeler sonucu kış sporları – kış turizmi , doğa sporları , doğa turizmi ve av turizmi gibi alternatif turizm türlerinin gelişimine yönelik olarak turizm merkezi olarak geliştirilmeye uygundur.

Turizm merkezinin hedefi alanında ki doğal, kültürel , sosyo-ekonomik kaynakların koruma kullanma dengesinin sağlanması , çevre kirliliğine sebep olmadan turizm amacına yönelik ana kullanım karalarının tanımlanması ile turizm yatırımlarının ve işletmelerinin ve turizm hareketleri için gerekli olan tamamlayıcı ihtiyaç alanlarının optimal ve organize olarak sağlanabileceği turizm yatırım alanlarının oluşturulmadır.

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları