Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Tarihi Milli Park misafirhaneye kavuşuyor


Bu yazı toplam 11700 kez okundu.
11 Aralık 2009 Cuma - 11:14
Editör

Vilayetler Hizmet Birliği Toplantısı´na katılmak için Çanakkale´ye gelen Valiler, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı´nı ziyaret etti.

Ankara Valisi Kemal Önal, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Edirne Valisi Mustafa Büyük, Burdur Valisi İbrahim Özçimen, Çanakkale Valisi Abdulkadir Atalık ile birlikte tarihi yarımadadaki ziyaretlerine, Namazgah Tabyası ile başladı. Burada valilere Çanakkale Savaşları´nın evrelerinin anlatıldığı sinevizyon gösterisi sunuldu. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğretim elemanı Mehmet Kaplan da Valilere, Çanakkale Savaşları´nı anlattı. Daha sonra Şehitler Abidesi´ni ziyaret eden valiler, buradaki sembolik şehitliği gezdi.

Ankara Valisi Kemal Önal, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale´de olmaktan ve tarihi Gelibolu Yarımadası´ndaki savaş alanlarını gezmekten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Vali Kemal Önal, bir gazetecinin, Tokat´ın Reşadiye ilçesindeki terörist saldırı ile ilgili düşüncelerini sorması üzerine şöyle dedi: "Uzun zamandır bu sıkıntıyı yaşayan bir milletiz. Görevim gereği çok sayıda şehidi, kendi ellerimle toprağa vermiş biriyim. Bunun acısını içimde çok hissediyorum. Bu memleket çok zor şartlar altında kuruldu ve çok zor şartlar altında hayatiyetini devam ettiriyor. Ama kimse unutmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaktır. Çok duygu doluyuz. İnşallah her şey korktuğumuz gibi değil, düşündüğümüz gibi olur.´´

Çanakkale Valisi Abdulkadir Atalık da Vilayetler Hizmet Birliği´nin bütçesinin 60 milyon TL olduğunu söyledi. Daha önceki toplantılarda buraya bir misafirhane yapılmasının gündemde olduğunu, hem birliğin hem de Devlet Bakanı Faruk Özak´ın böyle bir isteğinin bulunduğunu ifade eden Atalık, birliğin, prensip olarak buraya bir misafirhane yapılmasını kabul ettiğini bildirdi. Bu misafirhane için iki yer belirledik. Biri Eceabat´ta biri de Güzelyalı köyünde. Bu yerleri birlik üyelerine göstereceğiz. Bizim birinci tercihimiz Güzelyalı. Çünkü orada geniş bir alan var. Uzak yerlerden kente gelen öğrencilerimiz için 4-5 günlük programlar yapmayı istiyoruz. Bu misafirhanenin işletilmesini de Milli Eğitim Bakanlığı´na vermeyi arzu ediyoruz." Atalık, izciler için de bir mekan oluşturmak arzusunda olduklarını, onu da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi. Atalık, birliğin, 81 ilin 68´inde ilk ve orta öğretim öğrencileri için yurt yaptığını, Çanakkale´de böyle bir yurt bulunmadığını belirterek, "Biz kendilerinden onu da rica ettik. Bunu da Gelibolu ya da Çanakkale merkezde bir yere yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları