Yenice haber ve yaşam portalı

Bilgi Köşesi

Ad Sponsor

Haber Kategorileri

Online Olan Üyeler

  • Bugün giriş yapan üye bulunmamaktadır.
Toplam Online Üye: [0]

Palamut depoları müze olacak


Bu yazı toplam 12223 kez okundu.
30 Ekim 2006 Pazartesi - 00:00
Editör
Palamut depoları müze olacak
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ülkü Altınoluk, Çanakkale'de Sarıçay kenarında bulunan tarihi palamut depolarının, rehabilitasyon çalışmasıyla dokusu ve geçmişinin korunup, aslına uygun olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Altınoluk, palamut, zeytin, badem, ayçiçeği ve kekik gibi yöresel ürünlerin kayıklar yardımıyla Sarıçay kenarında bulunan ve geçmişi 1850'li yıllara dayanan, tam sayısı belli olmayan makas çatı sistemiyle kurulmuş taş binalarda depolandığını, bu ürünlerin daha sonra da Yahudi tüccarlar tarafından gemilere yüklenip yurtdışına satıldığını bildirdi.

Çanakkale'nin rüzgarı, denizi ve tarihi mekanları gibi doğal ve kültürel varlıkları bağrında bulundurduğunu ve bu özellikleriyle kentin her dönemde özel bir konumu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Altınoluk, günümüzde atıl durumda bulunan ve işlevini kaybetmiş orijinal depoların, oluşturulacak rehabilitasyon çalışmalarıyla sanatın, kültürün ve arkeolojinin merkezi haline dönüştürülebileceğini söyledi.

Bölgedeki tarihi birikimin, uygun çalışmalarla doğru bir şekilde sunulması gerektiğini anlatın Prof. Dr. Altınoluk, şöyle konuştu:

'Örneğin, bu depolarda seramik atölyeleri oluşturulabilir. Ancak dönüşüm yapılacaksa kesinlikle sosyal ve kültürel doku korunmalı, genişleyerek sürdürülmelidir. Çalışmaların yapılmasında tasarım bütünlüğü de önem taşımaktadır. Eğer, bu proje hayata geçirilebilirse, bölge uluslararası sanat kültür merkezi haline dönüşebilir. Böylece Çanakkale'nin çehresi değişir.'

« Geri Yukarı Facebook'ta PaylaşSende düşünceni yaz

Yorum yazabilmek için lütfen sağ köşeden giriş yapınız.


Diğer haber başlıkları